Skip to main content.

Awards and Previous Winners

Learn more about the awards and see previous award winners of our annual Research Forum.

Awards

Four first place prices of $750 will be awarded to:

  • Abstract and Recorded Presentation - Resident
  • Poster Presentation - Resident
  • Abstract and Recorded Presentation - Fellow
  • Poster Presentation - Fellow

Four second place prices of $250 will be awarded to:

  • Abstract and Recorded Presentation - Resident
  • Poster Presentation - Resident
  • Abstract and Recorded Presentation - Fellow
  • Poster Presentation - Fellow

Previous Award Winners

The Office of Graduate Medical Education would like to recognize the following award winners. Please extend your congratulations to them.

Abstract Winners

1st Place - Resident
Presenting Authors: Katie Egan, MD, Plastic Surgery
Contributors: Rachel Guest, MD, Plastic Surgery; Lauren M Sinik, MD, Plastic Surgery; Niaman Nazir, MD, MPH, Population Health; Martin De Ruyter, MD, Anesthesiology and Satish Ponnuru, MD, Plastic Surgery

Title: Evaluation of Liposomal Bupivacaine at Split Thickness Skin Graft Donor Sites Through a Randomized, Controlled Trial

2nd Place - Resident
Presenting Author: Katie Egan, MD, Plastic Surgery
Contributors: Melissa Cullom, BS and Niaman Nazir, MD, MPH, Population Health

Title: Patient Satisfaction Increases with Nipple Reconstruction Following Autologous Breast Reconstruction

1st Place - Fellow
Presenting Author: Mae Winchester, MD, Maternal Fetal Medicine
Contributors: Keisuke Kozai, PhD, Pathology; Kursheed Iqbal, PhD, Pathology; Masanaga Muto, PhD, Pathology and Regan Scott, MS, Pathology

Title: AKT1 deficiency is linked to placental, fetal, and postnatal growth restriction

2nd Place - Fellow
Presenting Author: Dr. Tarun Dalia, Cardiovascular Disease
Contributors: Wan-Chi Chan, MD, Cardiovascular Disease; Prakash Acharya, MD, Cardiovascular Medicine; Andrew Sauer, MD, Cardiovascular Medicine; Robert Weidling, MD, Internal Medicine; John Fritzlen, MD, Internal Medicine; Amandeep Goyal, MD, Cardiovascular Disease; Dana Miller, MD, Cardiovascular Medicine; Charles Porter, MD, Cardiovascular Medicine and Zubair Shah, MD, Cardiovascular Medicine

Title: Prognostic Role of Cardiopulmonary Exercise Testing in Wild Type Transthyretin Amyloid Cardiomyopathy Patients Treated with Tafamidis

Poster Winners

1st Place - Resident
Presenting Author: Keenan Hogan, MD, Pathology
Contributor: Garth Fraga, MD, Pathology

Title: Compliance With STARD 2015 Recommendations in Pathology

2nd Place - Resident
Presenting Author: Johnny Wei, MD, Anesthesiology
Contributors: Abigail Houchin, BS, Anesthesiology and Brigid Flynn, MD, Anesthesiology

Title: Investigating the Association of the Pulmonary Artery Pulsatility Index with Postoperative Outcomes in Patients with Right Ventricular Dysfunction following Cardiac Surgery

1st Place - Fellow
Presenting Author: Mae Winchester, MD, Maternal Fetal Medicine
Contributors: Emily Boevers-Solverson, MD, Obstetrics and Gynecology; Parmida Shah, BS, Obstetrics and Gynecology; Meghan Barr, BS, Obstetrics and Gynecology; Abigail Hartmann, BS, Family Medicine;  Sharon Fitzgerald, MPH, Population Health and Marc Parrish, DO, Maternal-Fetal Medicine

Title: Racial and ethnic disparities in urine drug screening on labor & delivery

2nd Place - Fellow
Presenting Author: Karsten Evans, MD, Cytopathology
Contributors: Rashna Madan, MBBS Pathology; Katie Dennis, MD, Pathology; Maura O’Neil, MD, Pathology; Amit Rastogi, MD, Gastroenterology and Hepatology; Daniel Mettman, MD, Pathology and Sarah Kelting, MD, Pathology

Title: Comparison of Endoscopic Ultrasound-Guided Fine Needle Sampling Methods for Obtaining Adequate Material for Diagnosis and Mismatch Repair Protein Testing of Pancreatic Adenocarcinoma

Quality Improvement (Resident)
1st:Ryan Morse (PGY1), Internal Medicine
2nd: Kyle Ahonen (PGY3) and Tyler Josephs (PGY3), Psychiatry

Quality Improvement (Fellow)
(no submissions)

Clinical Research (Resident)
1st: Farhad Sami (PGY2), Internal Medicine
2nd: Keenan Hogan (PGY3), Pathology-Anatomic & Clinical

Clinical Research (Fellow)
1st: Nachiket Madhav Apte (PGY8), Clinical Cardiac Electrophysiology
2nd: Het Dharia (PGY4), Geriatric Medicine

Basic Science Research (Resident)
1st: Chad Tuchek (PGY4), Neurological Surgery
2nd: Helena Wichova (PGY5), Otolaryngology

Basic Science Research (Fellow)
(no submissions)

Case Reports
1st: Aba Al-Kaabi (PGY5), Allergy & Immunology

2019 Winners

1st Place Oral Presentations
Resident: Kaleigh Doke, MD (PGY5 Radiation Oncology)
Postdoc: Prasad Dandawate, PHD (Cancer Biology - Anant)
Fellow: Aniket Rali, MD (PGY6 Cardiovascular Disease)

2nd Place Oral Presentations
Resident: Rohit Ganju, MD (PGY4 Radiation Oncology)
Postdoc: TJ Beadnell, PhD (Cancer Biology - Welch)
Fellow: David Shirilla, DO (PGY6 Clinical Neurophysiology)

1st Place Poster Presentations
Resident: Matthew Jacobs, DO (PGY2 Anesthesiology)
Postdoc: Yomna Badawi, PhD (Anatomy and Cell Biology - Nishimune)
Fellow: Erin Haer, DO (PGY5 Cytopathology)

2nd Place Poster Presentations
Resident: Julie Leber, DO & Jacob Cohn, MD (both PGY5 Internal Med/Psychiatry)
Postdoc: Hanan Elsarraj, MD/PhD (Pathology and Laboratory Medicine - Behbod)
Fellow: Matthew Varon, MD (PGY5 Neuromuscular Medicine)

1st Place Oral Presentations
Resident: Randi Ryan, MD (Surgery)
Postdoc: Prasad Dandawate, PhD (Surgery)
Fellow: Aniket Rali, MD (Cardiovascular Diseases)

2nd Place Oral Presentations
Resident: Shamik Shah, MBBS (Neurology)
Postdoc: Christa Manton, PhD (Cancer Biology)
Fellow: Mohammad-Ali Jazayeri, MD (Cardiovascular Diseases)

1st Place Poster Presentations
Resident: Weston Gordon, MD (Neurology)
Postdoc: Yan Ma, PhD (Pathology and Laboratory Medicine)
Fellow: Nida Faheem, MD (Vascular Neurology) & Domenico Gattozzi, MD (Neurosurgery)

2nd Place Poster Presentations
Resident: Chad Tuchek, MD (Neurosurgery)
Postdoc: Shaogui Wang, PhD (Pharmacology, Toxicology and Therapeutics)
Fellow: Matthew Lippmann, DO (Cardiovascular Diseases) & Bashar Amr, MD (Cardiovascular Diseases)

1st Place Oral Presentations
Resident: Guanning (Nina) Lu, MD, Otolaryngology
Postdoc: Christa Manton, PhD, Cancer Biology
Fellow: Scott Louis, MD, Cardiothoracic Surgery

2nd Place Oral Presentations
Resident: Woodson Smelser, MD, Urology
Postdoc: Amy Whitaker, PhD, Biochemistry and Molecular Biology
Fellow: Jennifer Villwock, MD, Rhinology & Skull Base Surgery

1st Place Poster Presentations
Resident: Daniel Kirkpatrick, MD, Radiology
Postdoc: Yomna Badawi, PhD, Anatomy and Cell Biology
Fellow: Ram Chettiar, DO, Child & Adolescent Psychiatry

2nd Place Poster Presentations
Resident: Kristin Williams, MD, Radiology
Postdoc: Derek Oien, PhD, Cancer Biology
Fellow: Ali Jazayeri, MD, Cardiac Arrhythmia

1st Place Oral Presentations
Resident: Krista Grow, MD (PGY2 Emergency Medicine)
Postdoc: Heather Wilkins, PhD (Neurology - Swerdlow Lab)
Fellow: Prasad Gunasekaran, MBBS (PGY5 Cardiovascular Diseases)

2nd Place Oral Presentations
Resident: Brandon Carlson, MD (PGY4 Orthopaedic Surgery)
Postdoc: Ben Woolbright, PhD (Pharmacology - Jaeschke Lab)
Fellow: Scott Louis, MD (PGY6 Cardiothoracic Surgery)

1st Place Poster Presentations
Resident: Duke Pfitzinger, DO (PGY3 General Surgery)
Postdoc: Yan Ma, PhD (Pathology and Laboratory Medicine - Godwin Lab)
Fellow: Kashyap Choksi, MD (PGY7 Cardiovascular Diseases)

2nd Place Poster Presentations
Resident: John Baer, DO (PGY3 Anesthesia)
Postdoc: Faezeh Koohestani, PhD (Molecular and Integrative Physiology - Chennathukuzhi Lab)
Fellow: Scott Belliston, DO (PGY5 Multiple Sclerosis)

2015 Winners

1st Place Oral Presentations
Resident: Kushal Shah, MD, Neurosurgery
Postdoc: Aritra Bhattacherjee, PhD, Molecular and Integrative Physiology
Fellow: Sampath Gunda, MD, MHA, Cardiac Arrhythmia

2nd Place Oral Presentations
Resident: Christopher Surek, DO, Plastic Surgery
Postdoc: Joshua Ogony, PhD, Cancer Biology
Fellow: Prasad Gunasekaran, MD, Cardiovascular Diseases

1st Place Poster Presentations
Resident: Jimmy Bush, MD, Pathology
Postdoc: Yan Ma, PhD, Pathology and Laboratory Medicine
Fellow: Courtney Huhn, MD, Geriatric Medicine

2nd Place Poster Presentations
Resident: Nicholas Barnthouse, MD, Orthopedic Surgery
Postdoc: Kevin Beggs, PhD, Pharmacology
Fellow: Bryn Taylor Haws, DO, Hematopathology

2014 Winners

1st Place Oral Presentations
Resident: Jessica Hogan, MD, General Surgery
Postdoc: Greta Stamper, PhD, School of Health Professions
Fellow: Rashmi Thapa, MD, Cardiovascular Disease

2nd Place Oral Presentations
Resident: Chris Surek, DO, Plastic Surgery
Postdoc: Mitchell McGill, PhD, Pharmacology, Toxicology & Therapeutics
Fellow: Dusan Stanojevic, MD, Cardiovascular Disease

1st Place Poster Presentations
Resident: Hesham Soliman, MD & Dave Seecharan, MD, Neurosurgery
Postdoc: Parthasarathy Rangarajan, PhD, Molecular and Integrative Physiology
Fellow (TIE): Dipika Aggarwal, MD, Clinical Neurophysiology
Fellow (TIE): Jessica Barks, DO, Pulmonary Disease & Critical Care Medicine

2nd Place Poster Presentations
Resident: Kyle Smith, MD & Jeremy Peterson, MD, Neurosurgery
Postdoc: Wei Fang, MD, PhD, Pathology and Laboratory Medicine

1st Place Oral Presentations
Resident: Casey Hertzenberg, General Surgery
Post Doc: Stephen Renaud, Pathology and Laboratory Medicine
Fellow: Jayasree Pillarisetti, Cardiology

2nd Place Oral Presentations
Resident: Richard Seagrave, Orthopaedic Surgery
Post Doc: Lydia Vermeer, Anatomy and Cell Biology
Fellow (TIE): Suresh Sharma, Cardiology
Fellow (TIE): Arun Sridhar, Cardiology

1st Place Poster Presentations
Resident: Jessica Hogan, General Surgery
Post Doc: Qiuhua Shen, School of Nursing
Fellow: Christopher Fox, Pathology

2nd Place Poster Presentations
Resident: Stuart Krein, Psychiatry
Post Doc: Lesya Holets, Molecular and Integrative Physiology
Fellow: Rachel Mason, Geriatric Medicine

1st Place Oral Presentations
Resident: Stephanie Cohen, General Surgery
Post Doc: Julia Yue Cui, Internal Medicine
Fellow: Bassem Chehab, Cardiology

2nd Place Oral Presentations
Resident: Jamie Boone, Pathology and Laboratory Medicine
Post Doc: Deep Kwatra, Molecular and Integrative Physiology

1st Place Poster Presentations
Resident (TIE): Bradley Dyer, Internal Medicine/Psychiatry
Resident (TIE): Reshmi Saranga, Psychiatry
Post Doc: Fnu Gaurav, Surgery
Fellow (TIE): Amanda Gudgell, Pulmonary and Critical Care
Fellow (TIE): Madhu Reddy, Cardiology

2nd Place Poster Presentations
Post Doc: Pratik Home, Pathology and Laboratory Medicine

KU School of Medicine

Office of Graduate Medical Education
University of Kansas Medical Center
3901 Rainbow Boulevard
Delp Pavilion, 1117
Mailstop 1060
Kansas City, KS 66160
913-945-6810
Fax: 913-588-0240